Рано чи пізно будь-яка організація стикається з проблемою вибору програмного забезпечення для автоматизації бухобліку. Вибір не із легких – між функціоналом бажаної програми і наявними коштами. Хто ж переможе? Керівник установи, намагаючись оптимізувати витрати, чи рядовий бухгалтер із непереборним бажанням полегшити собі життя?


Для українського бухгалтера вже стало нормою використовувати у своїй повсякденній роботі різноманітні програми, в першу чергу для здачі звітності. Та перш ніж усю цю звітність здати, потрібно проробити колосальну роботу по узагальненню та систематизації всієї первинної документації. Ось тут на допомогу й приходять системи автоматизації бухгалтерського обліку.

Довгий час найпопулярнішими серед таких програм були “1С”, “Парус”, “ІС-ПРО” та й то деякі із них були, як то кажуть, “широко відомі в вузьких колах”. Ось список найпоширеніших на даний час програм (хоча він не претендує на вичерпність):

Коротко про критерії вибору бухгалтерської програми:

 • Ціна ПЗ. Тут варто звернути увагу не тільки на вартість ліцензії для одного користувача, а й на періодичність сплати цієї ціни (одноразово безстроково, щорічно чи з іншою періодичністю).
 • Функціонал ПЗ. Знайти програму, яка реалізує весь потрібний вам функціонал досить складно. А в українських реаліях, коли законодавство змінюється швидше за оновлення програм, ця задача стає практично неможливою. Тому визначте для себе пріоритетні області обліку і забезпечте саме їхню автоматизацію.
 • Супровід ПЗ (оновлення, консультаційна лінія). З попереднього пункту випливає, що з кожною зміною в чинному законодавстві вам необхідно буде вносити зміни до вашої програми. Поцікавтеся пакетом оновлень до програми та частотою їх виходу. Це дасть вам можливість в майбутньому користуватися програмою за будь-яких обставин.
 • Розташування компанії. В епоху інтернету питання віддаленості вже не постає так актуально. Тож перейматися тим, щоб компанія знаходилася в вашому чи сусідньому місті не обов’язково. Але й не завадить переконатися, що офіс компанії не десь на Кіпрі чи на Сейшельських островах.
 • Стосунки із Законом. Два роки поспіль – 16 травня 2017 року та 14 травня 2018 року – указом Президента України під санкції потрапляють то компанії, що займаються розробкою програмного забезпечення для бухобліку, то самі програмні продукти. Особливо гостро це питання постає для структур державного сектору. Тож, перш ніж прийняти остаточне рішення, варто ознайомитися і з санкційними списками (Указ Президента України № 133/2017  від 15 травня 2017 року вводить у дію рішення Ради Національної безпеки і оборони України від 28 квітня 2017 року “Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)” та оновлено Указом Президента України від 21 червня 2018 року № 176/2018 Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) 21 червня 2018 року ).
Деякі поради щодо вибору програмного продукту для автоматизації підприємства/установи:

 • Ознайомтеся із матеріалами на офіційному сайті компанії;
 • Поспілкуйтеся з менеджерами компанії;
 • Попросіть демо-версію програми або презентацію;
 • Ознайомтеся із типовим договором (зверніть увагу не тільки на суми, а й на терміни та об’єми гарантованих послуг);
 • Впевніться, що компанія дійсно існує та працює на законних засадах;
 • Поспілкуйтеся з теперішніми користувачами програмного продукту;
 • тощо.

За ким останнє слово? Керівництво будь-якої організації завжди націлене на економію коштів. Досить рідко зустрінеться керівник, який скаже «Купуємо найдорожче, що є на ринку, бо то точно найкраще». Але кожен Директор вимагатиме від Головного бухгалтера своєчасної і повної звітності як перед державою, так і перед керівництвом та/або акціонерами компанії. І все це при мінімальних людських і фінансових ресурсах. Тож пам’ятайте, що програму ви обираєте не на місяць і не на два.

Добавить комментарий